Vishay/Dale CMF50274K00FKR6
CMF50274K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50274K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50274K00FKR6.pdf
Availability of CMF50274K00FKR6
QUANTITY
CMF50274K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50274K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50274K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50274K00FKR6
Related LinksCMF5027, CMF50274K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50274K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF50274K00FKR6
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8SIP datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015G/H1507TR 6" datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 50MSPS 68-LLP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf