Vishay/Dale CMF50280R00BERE
CMF50280R00BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50280R00BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50280R00BERE.pdf
Availability of CMF50280R00BERE
QUANTITY
CMF50280R00BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50280R00BERE
Internal Part NumberEIS-CMF50280R00BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50280R00BERE
Related LinksCMF5028, CMF50280R00BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50280R00BERE Details Description
Related parts for CMF50280R00BERE
VARISTOR 73.8V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RLY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf