Vishay/Dale CMF502K3700FHEB
CMF502K3700FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K3700FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K3700FHEB.pdf
Availability of CMF502K3700FHEB
QUANTITY
CMF502K3700FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K3700FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF502K3700FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K3700FHEB
Related LinksCMF502K, CMF502K3700FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K3700FHEB Details Description
Related parts for CMF502K3700FHEB
IC 3.3/2V MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 134VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE HOUSING 13POS GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf
OSX VERTICAL JACK datasheet.pdf
FUSE 100A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf