Vishay/Dale CMF502K7000FKR6
CMF502K7000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K7000FKR6
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K7000FKR6.pdf
Availability of CMF502K7000FKR6
QUANTITY
CMF502K7000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K7000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF502K7000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K7000FKR6
Related LinksCMF502K, CMF502K7000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K7000FKR6 Details Description
Related parts for CMF502K7000FKR6
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf