Vishay/Dale CMF503K3000JNEA
CMF503K3000JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF503K3000JNEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF503K3000JNEA.pdf
Availability of CMF503K3000JNEA
QUANTITY
CMF503K3000JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF503K3000JNEA
Internal Part NumberEIS-CMF503K3000JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF503K3000JNEA
Related LinksCMF503K, CMF503K3000JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF503K3000JNEA Details Description
Related parts for CMF503K3000JNEA
RES SMD 464K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 15 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 35V 300MA SOD80 datasheet.pdf