Vishay/Dale CMF503K9000JNEB
CMF503K9000JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF503K9000JNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF503K9000JNEB.pdf
Availability of CMF503K9000JNEB
QUANTITY
CMF503K9000JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF503K9000JNEB
Internal Part NumberEIS-CMF503K9000JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF503K9000JNEB
Related LinksCMF503K, CMF503K9000JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF503K9000JNEB Details Description
Related parts for CMF503K9000JNEB
CONN PLUG POSTED 14POS PANEL MT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 SMD 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 10BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 672TBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 250V datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHARGER 48WQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf