Vishay/Dale CMF5040K000BHR6
CMF5040K000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5040K000BHR6
Brief Description
RES 40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5040K000BHR6.pdf
Availability of CMF5040K000BHR6
QUANTITY
CMF5040K000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5040K000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5040K000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5040K000BHR6
Related LinksCMF5040, CMF5040K000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5040K000BHR6 Details Description
Related parts for CMF5040K000BHR6
LEAD TEST ALLIG CLIP 12" SET/10 datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS SGL GOLD datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 65A datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MCP9,5BU-GEH2P,GRAU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf