Vishay/Dale CMF5040K000BHR6
CMF5040K000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5040K000BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5040K000BHR6.pdf
Availability of CMF5040K000BHR6
QUANTITY
CMF5040K000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5040K000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5040K000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5040K000BHR6
Related LinksCMF5040, CMF5040K000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5040K000BHR6 Details Description
Related parts for CMF5040K000BHR6
CABLE D-SUB-AMM50B/AE50M/AMM50B datasheet.pdf
APPARATUS SPEED OF LIGHT ASSEMB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
BUSHING 0.406" NYLON BLACK datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-215AA datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf