Vishay/Dale CMF50422K00FKR6
CMF50422K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50422K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50422K00FKR6.pdf
Availability of CMF50422K00FKR6
QUANTITY
CMF50422K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50422K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50422K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)