Vishay/Dale CMF5042K050BEEA
CMF5042K050BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5042K050BEEA
Brief Description
RES 42.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5042K050BEEA.pdf
Availability of CMF5042K050BEEA
QUANTITY
CMF5042K050BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5042K050BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5042K050BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5042K050BEEA
Related LinksCMF5042, CMF5042K050BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5042K050BEEA Details Description
Related parts for CMF5042K050BEEA
IC CNTRLR SUPER I/O ACPI 100PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE CORD #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 5000' datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
BUSS HIGH VOLTAGE FUSE datasheet.pdf
240UF 200V 26X81 105C AXI datasheet.pdf