Vishay/Dale CMF50499R00FHRE
CMF50499R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50499R00FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50499R00FHRE.pdf
Availability of CMF50499R00FHRE
QUANTITY
CMF50499R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50499R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF50499R00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50499R00FHRE
Related LinksCMF5049, CMF50499R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50499R00FHRE Details Description
Related parts for CMF50499R00FHRE
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH .5X.5" datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FUSE 2A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf