Vishay/Dale CMF50511K00FHEK
CMF50511K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50511K00FHEK
Brief Description
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50511K00FHEK.pdf
Availability of CMF50511K00FHEK
QUANTITY
CMF50511K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50511K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF50511K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50511K00FHEK
Related LinksCMF5051, CMF50511K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50511K00FHEK Details Description
Related parts for CMF50511K00FHEK
CONN HEADER .100 SNGL R/A 32POS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 200A 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 60V 2.50A KINKAMO datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf