Vishay/Dale CMF5051R100FKRE
CMF5051R100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5051R100FKRE
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5051R100FKRE.pdf
Availability of CMF5051R100FKRE
QUANTITY
CMF5051R100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5051R100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5051R100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5051R100FKRE
Related LinksCMF5051, CMF5051R100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5051R100FKRE Details Description
Related parts for CMF5051R100FKRE
DSUB CABL- AMP37G/ AE37M / X datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf