Vishay/Dale CMF50523R00FHEB
CMF50523R00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF50523R00FHEB
Brief Description
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50523R00FHEB.pdf
Availability of CMF50523R00FHEB
QUANTITY
CMF50523R00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50523R00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF50523R00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50523R00FHEB
Related LinksCMF5052, CMF50523R00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50523R00FHEB Details Description
Related parts for CMF50523R00FHEB
CABLE MIC COILED BNC MALE 72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 27A TO3P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf