Vishay/Dale CMF5053K600FKEK
CMF5053K600FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5053K600FKEK
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5053K600FKEK.pdf
Availability of CMF5053K600FKEK
QUANTITY
CMF5053K600FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5053K600FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5053K600FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5053K600FKEK
Related LinksCMF5053, CMF5053K600FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5053K600FKEK Details Description
Related parts for CMF5053K600FKEK
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 245.7VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-TDFN datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE HORIZONTAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
INSERTION TOOL datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf