Vishay/Dale CMF50550K00FKR6
CMF50550K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50550K00FKR6
Brief Description
RES 550K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50550K00FKR6.pdf
Availability of CMF50550K00FKR6
QUANTITY
CMF50550K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50550K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50550K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)550k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50550K00FKR6
Related LinksCMF5055, CMF50550K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50550K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF50550K00FKR6
IC PHASE CONTROLLER 32-MLPQ datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU37B/AE37G/AMU37B datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 800VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' NM SMA MALE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf