Vishay/Dale CMF5056K200BHR6
CMF5056K200BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5056K200BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5056K200BHR6.pdf
Availability of CMF5056K200BHR6
QUANTITY
CMF5056K200BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5056K200BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5056K200BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5056K200BHR6
Related LinksCMF5056, CMF5056K200BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5056K200BHR6 Details Description
Related parts for CMF5056K200BHR6
IC 512X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 14POS GOLD datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1/2L 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 115MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC ANLG BAROMETRIC SNSR DSOF8-16 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf