Vishay/Dale CMF5056K200BHR6
CMF5056K200BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5056K200BHR6
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5056K200BHR6.pdf
Availability of CMF5056K200BHR6
QUANTITY
CMF5056K200BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5056K200BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5056K200BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5056K200BHR6
Related LinksCMF5056, CMF5056K200BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5056K200BHR6 Details Description
Related parts for CMF5056K200BHR6
FUSE GLASS 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 44POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 8.2A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12M OHM 1608 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 150MA 3.8 OHM datasheet.pdf