Vishay/Dale CMF5056K200FKBF
CMF5056K200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5056K200FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5056K200FKBF.pdf
Availability of CMF5056K200FKBF
QUANTITY
CMF5056K200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5056K200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5056K200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5056K200FKBF
Related LinksCMF5056, CMF5056K200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5056K200FKBF Details Description
Related parts for CMF5056K200FKBF
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSFORMER STEP DOWN/PLUG IN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SITE LICENSE TCC DECODER datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET GOLD 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 856K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf