Vishay/Dale CMF505K1000GKR6
CMF505K1000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1000GKR6
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1000GKR6.pdf
Availability of CMF505K1000GKR6
QUANTITY
CMF505K1000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF505K1000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1000GKR6
Related LinksCMF505K, CMF505K1000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1000GKR6 Details Description
Related parts for CMF505K1000GKR6
CONN HOUSING 2POS .100" SINGLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
TOOL CRIMPING TURNED CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
2-AXIS ACCELERATION SENSOR GS2 datasheet.pdf
MDM-37PH003M7-A174 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf