Vishay/Dale CMF505K1000GKR6
CMF505K1000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1000GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1000GKR6.pdf
Availability of CMF505K1000GKR6
QUANTITY
CMF505K1000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF505K1000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1000GKR6
Related LinksCMF505K, CMF505K1000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1000GKR6 Details Description
Related parts for CMF505K1000GKR6
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
GROMMET 0.610" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 25MM datasheet.pdf
STD UMQ SFTY MAT YELLOW 40"X27" datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf