Vishay/Dale CMF505K1000JKEK
CMF505K1000JKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1000JKEK
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1000JKEK.pdf
Availability of CMF505K1000JKEK
QUANTITY
CMF505K1000JKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1000JKEK
Internal Part NumberEIS-CMF505K1000JKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1000JKEK
Related LinksCMF505K, CMF505K1000JKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1000JKEK Details Description
Related parts for CMF505K1000JKEK
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5A 25W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf