Vishay/Dale CMF505K1100BHEA
CMF505K1100BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K1100BHEA
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K1100BHEA.pdf
Availability of CMF505K1100BHEA
QUANTITY
CMF505K1100BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K1100BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF505K1100BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K1100BHEA
Related LinksCMF505K, CMF505K1100BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K1100BHEA Details Description
Related parts for CMF505K1100BHEA
Crystal 76.8100kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24TVSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
LZ ENCLOSED SW SPDT SEALED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf