Vishay/Dale CMF505K6000GKBF
CMF505K6000GKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF505K6000GKBF
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF505K6000GKBF.pdf
Availability of CMF505K6000GKBF
QUANTITY
CMF505K6000GKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF505K6000GKBF
Internal Part NumberEIS-CMF505K6000GKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF505K6000GKBF
Related LinksCMF505K, CMF505K6000GKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF505K6000GKBF Details Description
Related parts for CMF505K6000GKBF
CONN RCPT .100" 23POS TIN PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 380V 400A MS013 datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/32 X 1/2" WHT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2.5V@20A 1/16BRICK datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf