Vishay/Dale CMF50665K00FKR6
CMF50665K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50665K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50665K00FKR6.pdf
Availability of CMF50665K00FKR6
QUANTITY
CMF50665K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50665K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50665K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50665K00FKR6
Related LinksCMF5066, CMF50665K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50665K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF50665K00FKR6
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 8GHZ 32SMT datasheet.pdf