Vishay/Dale CMF5066R500FHEB
CMF5066R500FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5066R500FHEB
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5066R500FHEB.pdf
Availability of CMF5066R500FHEB
QUANTITY
CMF5066R500FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5066R500FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5066R500FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5066R500FHEB
Related LinksCMF5066, CMF5066R500FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5066R500FHEB Details Description
Related parts for CMF5066R500FHEB
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2V 20% 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX P/N 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 3POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf