Vishay/Dale CMF5068K100FKEK
CMF5068K100FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5068K100FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5068K100FKEK.pdf
Availability of CMF5068K100FKEK
QUANTITY
CMF5068K100FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5068K100FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5068K100FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5068K100FKEK
Related LinksCMF5068, CMF5068K100FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5068K100FKEK Details Description
Related parts for CMF5068K100FKEK
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 39A SP3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 200V 1PH 4SIP datasheet.pdf
AAA NEGATIVE CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.15A 70 MOHM TH datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM datasheet.pdf