Vishay/Dale CMF5075R000FHEK
CMF5075R000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5075R000FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5075R000FHEK.pdf
Availability of CMF5075R000FHEK
QUANTITY
CMF5075R000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5075R000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5075R000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5075R000FHEK
Related LinksCMF5075, CMF5075R000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5075R000FHEK Details Description
Related parts for CMF5075R000FHEK
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
BATT PK 9V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONICAL 0.4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf