Vishay/Dale CMF50806R00FKEK
CMF50806R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50806R00FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50806R00FKEK.pdf
Availability of CMF50806R00FKEK
QUANTITY
CMF50806R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50806R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF50806R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50806R00FKEK
Related LinksCMF5080, CMF50806R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50806R00FKEK Details Description
Related parts for CMF50806R00FKEK
JUMPER-H9992TR/A3047S/H9992TR10" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
IC CDS FOR DGTL CAMERA 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF TX 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HAN E HMC MALE CONTACT AU AWG 12 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD datasheet.pdf