Vishay/Dale CMF5090K900FHEK
CMF5090K900FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5090K900FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5090K900FHEK.pdf
Availability of CMF5090K900FHEK
QUANTITY
CMF5090K900FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5090K900FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5090K900FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5090K900FHEK
Related LinksCMF5090, CMF5090K900FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5090K900FHEK Details Description
Related parts for CMF5090K900FHEK
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
BARRIER STR 2.5X2.5X24" datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf