Vishay/Dale CMF5090R600DHR6
CMF5090R600DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5090R600DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5090R600DHR6.pdf
Availability of CMF5090R600DHR6
QUANTITY
CMF5090R600DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5090R600DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5090R600DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5090R600DHR6
Related LinksCMF5090, CMF5090R600DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5090R600DHR6 Details Description
Related parts for CMF5090R600DHR6
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8SIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 5.0V 8-SOIC datasheet.pdf
THRU-BEAM NPN CONN datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SPDT 120V datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
THERMAL RELAY datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARTRIDGE RG7/RG11 datasheet.pdf
ANALOG DGTL I/O INPUT CONTROL CA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf