Vishay/Dale CMF5090R600DHR6
CMF5090R600DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5090R600DHR6
Brief Description
RES 90.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5090R600DHR6.pdf
Availability of CMF5090R600DHR6
QUANTITY
CMF5090R600DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5090R600DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5090R600DHR6
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5090R600DHR6
Related LinksCMF5090, CMF5090R600DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5090R600DHR6 Details Description
Related parts for CMF5090R600DHR6
TRANS NPN 200V 7A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
IC ISOLATED FB GENERATOR 14SOIC datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FLAG RING 4/0AWG #5/16 SOLS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
TERMINAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220 datasheet.pdf