Vishay/Dale CMF50910R00GKR6
CMF50910R00GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50910R00GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 910 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF50910R00GKR6.pdf
Availability of CMF50910R00GKR6
QUANTITY
CMF50910R00GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50910R00GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50910R00GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50910R00GKR6
Related LinksCMF5091, CMF50910R00GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50910R00GKR6 Details Description
Related parts for CMF50910R00GKR6
IC 4-20MA 2-WIRE TRNSMTR 24-QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123W datasheet.pdf
RES 220 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INWOBBLE COIL SPRING DPDT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf