Vishay/Dale CMF55100K00BHR6
CMF55100K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100K00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100K00BHR6.pdf
Availability of CMF55100K00BHR6
QUANTITY
CMF55100K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55100K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100K00BHR6
Related LinksCMF5510, CMF55100K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55100K00BHR6
TERMINAL BLOCK 5MM 3POS datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL XS datasheet.pdf
RES SMD 160KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-WIRE 2M datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf