Vishay/Dale CMF55100R00BHRE70
CMF55100R00BHRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00BHRE70
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00BHRE70.pdf
Availability of CMF55100R00BHRE70
QUANTITY
CMF55100R00BHRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00BHRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00BHRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100R00BHRE70
Related LinksCMF55100, CMF55100R00BHRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100R00BHRE70 Details Description
Related parts for CMF55100R00BHRE70
CAP ALUM 46000UF 75V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER 256-FPBGA LATTICEECP2M datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SIGNAL END BP datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER PLUG 3P datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf