Vishay/Dale CMF55100R00FER6
CMF55100R00FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00FER6
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00FER6.pdf
Availability of CMF55100R00FER6
QUANTITY
CMF55100R00FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00FER6
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00FER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100R00FER6
Related LinksCMF5510, CMF55100R00FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100R00FER6 Details Description
Related parts for CMF55100R00FER6
KIT FLEX POD CY8C21323 20-SSOP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 9-35PF 200V TH datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 16POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 9 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf