Vishay/Dale CMF55102R00DHEK
CMF55102R00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55102R00DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55102R00DHEK.pdf
Availability of CMF55102R00DHEK
QUANTITY
CMF55102R00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55102R00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55102R00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55102R00DHEK
Related LinksCMF5510, CMF55102R00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55102R00DHEK Details Description
Related parts for CMF55102R00DHEK
CONN EDGECARD 220PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB STR STB 15 PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24DRT datasheet.pdf