Vishay/Dale CMF5510K700DHEA
CMF5510K700DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K700DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K700DHEA.pdf
Availability of CMF5510K700DHEA
QUANTITY
CMF5510K700DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K700DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5510K700DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K700DHEA
Related LinksCMF5510, CMF5510K700DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K700DHEA Details Description
Related parts for CMF5510K700DHEA
JUMPER-H1500TR/A2015S/H1500TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 100E 15.5KV BOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17.5A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf