Vishay/Dale CMF5510M000FLRE
CMF5510M000FLRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510M000FLRE
Brief Description
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510M000FLRE.pdf
Availability of CMF5510M000FLRE
QUANTITY
CMF5510M000FLRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510M000FLRE
Internal Part NumberEIS-CMF5510M000FLRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510M000FLRE
Related LinksCMF5510, CMF5510M000FLRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510M000FLRE Details Description
Related parts for CMF5510M000FLRE
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7732 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB FOR 0.5MM PIN datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 W/PADS NO SW datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC UART WITH FIFO 40-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf