Vishay/Dale CMF5510R000DHBF
CMF5510R000DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000DHBF
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000DHBF.pdf
Availability of CMF5510R000DHBF
QUANTITY
CMF5510R000DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R000DHBF
Related LinksCMF5510, CMF5510R000DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R000DHBF Details Description
Related parts for CMF5510R000DHBF
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .100 T/H AU datasheet.pdf
IC PWR SUPP CTRLR MONITOR 64QFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 43K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 V Integrated High Speed ADC/Quad DAC System IC datasheet.pdf