Vishay/Dale CMF5510R000FEEA
CMF5510R000FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000FEEA
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000FEEA.pdf
Availability of CMF5510R000FEEA
QUANTITY
CMF5510R000FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R000FEEA
Related LinksCMF5510, CMF5510R000FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R000FEEA Details Description
Related parts for CMF5510R000FEEA
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 80A datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 15A WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
A-INLE-M12-N-S datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf