Vishay/Dale CMF5510R000FKR670
CMF5510R000FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510R000FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510R000FKR670.pdf
Availability of CMF5510R000FKR670
QUANTITY
CMF5510R000FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510R000FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF5510R000FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510R000FKR670
Related LinksCMF5510R, CMF5510R000FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510R000FKR670 Details Description
Related parts for CMF5510R000FKR670
BOX ABS BLACK 11.06"L X 7.87"W datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049A/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf