Vishay/Dale CMF55110R00DHR6
CMF55110R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55110R00DHR6
Brief Description
RES 110 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55110R00DHR6.pdf
Availability of CMF55110R00DHR6
QUANTITY
CMF55110R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55110R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55110R00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55110R00DHR6
Related LinksCMF5511, CMF55110R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55110R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55110R00DHR6
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 800W datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58U BNCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf