Vishay/Dale CMF55118K00FEEK
CMF55118K00FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55118K00FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55118K00FEEK.pdf
Availability of CMF55118K00FEEK
QUANTITY
CMF55118K00FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55118K00FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55118K00FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55118K00FEEK
Related LinksCMF5511, CMF55118K00FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55118K00FEEK Details Description
Related parts for CMF55118K00FEEK
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2.5MSPS 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf