Vishay/Dale CMF5511K000FKEB70
CMF5511K000FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K000FKEB70
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K000FKEB70.pdf
Availability of CMF5511K000FKEB70
QUANTITY
CMF5511K000FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K000FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5511K000FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K000FKEB70
Related LinksCMF5511K, CMF5511K000FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K000FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5511K000FKEB70
VARISTOR 4V 150A 1206 datasheet.pdf
IC RS232 MULTCH DRVR/RX 28TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 9P(YELLOW) datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO214AC datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf