Vishay/Dale CMF5511K400FHBF
CMF5511K400FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K400FHBF
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K400FHBF.pdf
Availability of CMF5511K400FHBF
QUANTITY
CMF5511K400FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K400FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5511K400FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K400FHBF
Related LinksCMF5511, CMF5511K400FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K400FHBF Details Description
Related parts for CMF5511K400FHBF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 9.0MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.21A 160 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf