Vishay/Dale CMF5511K500BHRE
CMF5511K500BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K500BHRE
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K500BHRE.pdf
Availability of CMF5511K500BHRE
QUANTITY
CMF5511K500BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K500BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5511K500BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K500BHRE
Related LinksCMF5511, CMF5511K500BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K500BHRE Details Description
Related parts for CMF5511K500BHRE
IC CUR-MODE PWM CONT 8-DIP datasheet.pdf
POST BIND STD 3"L FIB GLASS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 132K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 78WBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf