Vishay/Dale CMF5511M500FKEK
CMF5511M500FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511M500FKEK
Brief Description
RES 11.5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511M500FKEK.pdf
Availability of CMF5511M500FKEK
QUANTITY
CMF5511M500FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511M500FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5511M500FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511M500FKEK
Related LinksCMF5511, CMF5511M500FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511M500FKEK Details Description
Related parts for CMF5511M500FKEK
RES SMD 46.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -18DB datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
1621 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf