Vishay/Dale CMF5511M800FKEA
CMF5511M800FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511M800FKEA
Brief Description
RES 11.8M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511M800FKEA.pdf
Availability of CMF5511M800FKEA
QUANTITY
CMF5511M800FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511M800FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5511M800FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511M800FKEA
Related LinksCMF5511, CMF5511M800FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511M800FKEA Details Description
Related parts for CMF5511M800FKEA
CONN HEADER 10POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16SO datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
OSC OCXO 24.576MHZ CMOS DIP datasheet.pdf