Vishay/Dale CMF5511R500DHR6
CMF5511R500DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511R500DHR6
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511R500DHR6.pdf
Availability of CMF5511R500DHR6
QUANTITY
CMF5511R500DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511R500DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5511R500DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511R500DHR6
Related LinksCMF5511, CMF5511R500DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511R500DHR6 Details Description
Related parts for CMF5511R500DHR6
IC REG FLYBACK INV ISO 9V 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 5.1K OHM 16DRT datasheet.pdf